نرم افزار حسابداری و معیارهای انتخاب یک نرم افزار

نرم افزارهاي حسابداري بعنوان یکی از اجزاء مهم موجود سیستمهاي اطلاعاتی حسابداري به حساب مـی آیـد

و بعنـوان پشـتیبانهـاي اساسی در سیستمهاي حسـابداري و مـالی از اهمیـت ویژه ای برخوردارند.

 در حال حاضر نرم افزار حسابداری به آن دسته از نرم افزارهایی گفته می‌ شود که تمامی امورات جاری و تخصصی حسابداری را از طریق آن‌ ها می‌ توان به شکل راحت تری انجام داد. نرم افزار حسابداری این شرایط را فراهم می کند که تمامی امکانات موردنیاز حسابدار را به صورت دیجیتال در اختیار وی قرار داده و نیاز حسابدار به دفاتر حسابداری را به حداقل می رساند.

یک نرم افزار مناسب حسـابداري باید از ارتباط استاندارد بین ماژول ها استفاده کند.

همچنین در خصوص تایید داده هاي جدید بـه کـاربر کمک کرده و بصورت اسان اطلاعات قدیمی را برای تجزیه و تحلیل روند کار سازمان و شرکتها استخراج کند.

البته ویژگی های اصلی دیگري همچون انعطاف پذیري، کنترل موجودي ها، سطوح مختلف امنیت و پشـتیبان گیـري اتوماتیـک وجود دارند.

معیارهاي عمومی که باید براي ارزیابی یک نرم افزار حسابداری استفاده گردند به شرح زیر می باشد.

به بیان دیگر نرم افزار حسابداري باید از لحاظ ویژگیهاي عمومی داراي 4 مشخصه باشد .

نصب یا دسترسی آسان ، کاربری آسان ، پشتیبانی فروشنده و قابلیت به روز رسانی با توجه به کارکردهای متعدد نرم افزارهای حسابداری و قابلیت آموزش نرم افزار که یکی از خصوصیت هاي بارز در تطبیق با نیازهاي آینده سازمان است. بنابراین آموزش هاي لازم به کاربران راهی در جهت رسیدن به اهداف کسب و کاري و مالی سازمان ها تلقی میگردد.

امکانات یک نرم افزار حسابداری جامع :

ارائه گزارش های تحلیلی و کاربردی
یک نرم افزار حسابداری خوب می بایست دست شما را به عنوان حسابدار یا مدیر مالی به صورتی باز بگذارد که بتوانید گزارش های دقیق از صورت های مالی با صرف کمترین زمان ممکن تهیه کنید.

زیبایی گرافیکی
ظاهر زیبا برای یک نرم افزار حسابداری تقریباً به اندازه ی ثبت گزارش های مالی و دقیق، حائز اهمیت است. هر چه یک نرم افزار از نظر گرافیکی زیبا و اصطللاحا کاربر پسند باشد (user friendly)

حسابداران نیز می توانند به راحتی با آن کار کنند و همچنین نمودارها و گزارش های خود را با ظاهری بهتر ارائه دهند.

یکپارچگی

امروزه در اکثر کسب و کارها فعالیت های متعددی انجام می شود، یک نرم افزار حسابداری جامع باید بتواند تمامی این فعالیت ها و رویدادهای مالی را به صورت منسجم و یکپارچه ثبت نماید.

امکان به‌روزرسانی و ارتقاء

ویژگی مثبت یک نرم افزار جامع حسابداری، امکان ارتقاء آن است. ممکن است اشکالات و نیازی در نرم افزار به وجود آید. قابلیت به‌روزرسانی نرم افزار کار را آسان کرده و هزینه­ها را کاهش می­دهد. یک نرم افزار حسابداری خوب باید این قابلیت را داشته باشد که با به روز رسانی ها منظم با استانداردهای روز پیش برود

سازگاری با کسب و کار شما

یک نرم افزار حسابداری باید با فعالیت های شرکت شما سازگار باشد، یعنی تیم طراحی آن نیازهای کسب و کار شما را به خوبی بشناسد و برای این نیازها پاسخ مناسب در نرم افزار حسابداری خود در نظر گرفته باشد.به عبارتی یک نرم افزار حسابداری خوب برای کسب و کار شما، نرم افزاری است که ویژه و به صورت تخصصی برای شما تهیه شده باشد.

گسترش پذیری یا همان قابلیت ارتقا و توسعه نرم افزار حسابداری

همزمان با رشد فعالیت های یک کسب و کار، گردش مالی و تعداد کارکنان آن نیز افزایش پیدا می کند. در نتیجه ی آن میزان فروش و گزارش های مالی آن نیز افزایش می یابد. در نتیجه به نرم افزار حسابداری نیاز پیدا می کند که این ویژگی را داشته باشد که بتواند این حجم از اطلاعات را ثبت و نگهداری نماید.

حفظ امنیت

شاید بتوانیم بگوییم یکی از مهم ترین ویژگی های یک نرم افزار این است که دارای سیستم امنیتی بالایی باشد. برای شما به عنوان مدیر یک کسب و کار این موضوع اهمیت دارد که هر کسی نتواند به اطلاعات حسابداری و مالی شما دسترسی داشته باشد و بتوانید سطوح دسترسی کاربران را تعیین کنید.

سرعت مناسب

یکی دیگر از ویژگی های حائز اهمیت نرم افزار حسابداری خوب این است که در کنار ثبت و نگهداری حجم بالای اطلاعات مالی،  سرعت اجرای نسبتاً مناسب و خوبی داشته باشد. سرعت مناسب نرم افزار کمک می کند که شما به عنوان حسابدار بتوانید در کوتاه ترین زمان گزارش های مالی خود را تهیه کنید.

پشتیبانی خوب و قوی

یکی از پر چالش ترین ویژگی های یک نرم افزار حسابداری، دارا بودن پشتیبانی قوی و خوب می باشد. تیم پشتیبانی از نرم افزار حسابداری به شما این امکان را می دهد در صورت بروز مشکل احتمالی و یا ابهامات شما به عنوان کاربر نرم افزار حسابداری با خیالی آسوده از نرم افزار حسابداری خود استفاده کنید و بدانید که در هر لحظه ای که پشتیبانی نیاز پیدا کردید، می توانید از خدمات آن استفاده کنید.

سادگی رابط کاربری

رابط کاربری باید به صورتی باشد که کاربر را با کم­ترین چالش و پیچیدگی به صفحه مورد نظرش برساند. یک نرم افزار جامع، نسخه آزمایشی و دمو دارد که کیفیت کار با آن را مشخص می­کند.

معیارهای انتخاب یک نرم افزار حسابداری :

نرم افزارهای حسابداری معمولا برا اساس دو معیار نوع کسب و کار و نوع فناوری دسته بندی می شوند.

دسته بندی نرم افزار حسابداری براساس فناوری :

نرم افزارهای حسابداری ویندوزی (بسته نرم افزاری حسابداری)

نرم افزار حسابداری یکپارچه (مجموعه نرم افزار حسابداری متشکل از چند زیرسیستم )

نرم افزار حسابداری ابری (نرم افزار حسابداری آنلاین)

نرم افزار حسابداری اندرویدی

دسته بندی نرم افزار حسابداری براساس نوع کسب و کار:

نرم افزار حسابداری فروشگاهی

نرم افزار حسابداری شرکتی

نرم افزار حسابداری خدماتی

نرم افزار حسابداری بازرگانی

نرم افزار حسابداری اختصاصی اصناف مختلف

در ادامه به معرفی نرم افزارهای حسابداری بر اساس نوع کسب و کار خواهیم پرداخت.

نرم افزار حسابداری اصناف مختلف : برخی نرم افزارهای حسابداری به صورت تخصصی برای یک صنف خاص برنامه نویسی شده اند . برای مثال نرم افزار حسابداری و مدیریت تعمیرگاه و انبارداری فینتی به صورت تخصصی برای صنف تعمیرات موبایل و لپ تاپ طراحی شده است، هرچند که بسیاری از اصناف خدماتی و فروشگاه های کوچک تا متوسط نیز می توانند از این نرم افزار استفاده کنند یا نرم افزار حسابداری هاترا که اختصاصی نمایندگی های خودرو طراحی شده است و نرم افزار حسابداری نمایشگاه اتومبیل پدال که فقط برای فروشندگان خودرو قابل استفاده است.

نرم افزار حسابداری بازرگانی : نرم افزارهایی مانند همکاران سیستم ، هوفر ، سایان و … در حوزه ی بازرگانی فعال هستند و مناسب شرکت‌هایی است که فعالیت‌های بازرگانی و خرید و فروش یا در امر صادرات و واردات فعالیت دارند.

نرم افزار حسابداری خدماتی : شرکت‌های خدماتی به شرکت‌هایی گفته می‌شود که در ازای دریافت هزینه، خدمات ارائه می‌دهند. نرم‌افزار حسابداری خدماتی به این شرکت‌ها کمک می‌کند تا عملیات حسابداری خود را به راحتی انجام دهند. نرم افزارهایی مانند هوشمند نوین ، قیاس ، فرداد و فینتی در حوزه های خدماتی فعالیت می کنند. برای مثال نرم افزار فینتی نرم افزاری است که تمام اصناف خدماتی می توانند مدیریت بخش خدمات و مشتریان و حسابداری خود را به صورت یکپارچه با آن مدیریت کنند.

نرم افزارهای حسابداری شرکتی : اکثریت نرم افزارهای حسابداری از نوع شرکتی هستند که وجود آنها برای توسعه و رشد شرکت ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.از این سری نرم افزارها می توان به نرم افزارهایی مانند پارمیس ، کاسپین ، کاوش فردا و … نام برد..

نرم افزارهای حسابداری فروشگاهی : نرم افزارهایی مانند پارمیس ، چرتکه ، پارسیان ، محک ، فینتی، دشت و … از سری نرم افزارهای فروشگاهی هستند که در حوزه ی مدیریت فروشگاه و حسابداری آن فعالیت می کنند و هرکدام ویژگی های خاص خود را دارند.

با توجه به معرفی چندین نرم افزار و توجه به اهمیت وجود یک نرم افزار حسابداری در نهایت هر کسب و کار بنا به نوع سیاست های مدیریتی ، بودجه تعیین شده ، شرایط پیاده سازی ، مقایسه ی نرم افزارها با یکدیگر ، نوع کسب و کار و بسیاری از معیارهای دیگر اقدام به انتخاب نرم افزار حسابداری می کنند . 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *